Gdańska rafineria włącza się do budowania sieci ładowarek

[2017-04-21] Gdańska rafineria włącza się do budowania sieci ładowarek

Gdańska rafineria włącza się do budowania sieci ładowarek dla samochodów elektrycznych. Zapadły już nawet konkretne decyzje.
– Spółka wytypowała do inwestycji 50 stacji na autostradach i drogach szybkiego ruchu (drogi TEN-T – Transeuropejskiej Sieci Transportowej) – przekazał „Rzeczpospolitej" Krzysztof Kopeć z Lotosu.
Nie ujawnia harmonogramu realizacji inwestycji ani nakładów potrzebnych na ich realizację. Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że na jeden taki punkt ładowania gdańska spółka może wydać do 200 tys. zł. A to oznaczałoby nakłady rzędu przynajmniej 10 mln zł.
Jak wylicza Wojciech Mazurkiewicz, prezes OtoGroup zajmującej się realizacją takich zamówień, za kwotę 200 tys. zł można na stacji postawić jeden słupek o pojemności 50 kWh z różnymi rodzajami wtyczek do ładowania i pokryć koszty przyłączenia do sieci. – Skala jest jednak zbyt mała. Na jednej stacji powinny być przynajmniej trzy–cztery słupki – ocenia Mazurkiewicz. Większą zasadność widzi też w ich sytuowaniu w aglomeracjach, głównie w Warszawie. W stolicy – ze względu na rosnącą liczbę e-aut – taki punkt od razu mógłby być komercyjny.
Sam Lotos nie ujawnia na razie modelu biznesowego. Przedstawiciele koncernu pytani o to, czy będą pobierać opłaty za czas ładowania czy za pobrane kWh, zaznaczają, że dziś rozważane są różne scenariusze. W przyszłości nie wykluczają rozszerzenia działalności o wypożyczalnię aut.
Taką usługę ostatnio uruchomiła Energa na terenie Trójmiasta. Jak wynika z naszych informacji, tzw. car sharing rozważa też Polska Grupa Energetyczna.
Prawdopodobną lokalizacją, gdzie PGE mogłaby uruchomić wypożyczanie aut na prąd, jest Kraków. Spółka podpisała z wojewodą małopolskim list intencyjny dotyczący rozwijania infrastruktury – stanie tam 15 ładowarek.
– Wchodząc do Krakowa, PGE złamało niepisany pakt o nieagresji terytorialnej, wchodząc na obszar dystrybucji Tauronu. To świadczy o tym, że zaczęła się wojna o prąd do ładowarek, która przybierze na sile w przyszłym roku – przewiduje Mazurkiewicz.
Z naszych informacji wynika, że to nie jest ostatnie słowo PGE. Jeszcze w tym roku koncern ma ogłaszać kolejne lokalizacje, gdzie rozpocznie pilotaże, zarówno na własnym obszarze dystrybucyjnym, jak i poza nim. O wyjściu poza teren dystrybucji z własnymi ładowarkami myśli też Energa. Ustaliliśmy, że jeszcze w tym roku słupki tej firmy mogą pojawić się zarówno w Warszawie, jak i w Katowicach. Więcej w sobotnim „Parkiecie Plus".

:  

Zródło: www.rp.pl

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę iPolska, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2021 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
ładowarki bmw Opole, ładowarki tesla, Mitsubishi i-MiEV Lubin