BEV- jak to działa tak naprawdę

[2020-01-27] BEV- jak to działa tak naprawdę

Baterie

 

To od czego musimy rozpocząć ten artykuł to baterie, jeden z najważniejszym elementów auta elektrycznego. Baterie w aucie elektrycznym stanowią dużą cześć kosztów całego auta (nawet do 45%). Z reguły większość producentów obecnie stosuje baterie Litowo-Jonowe, dokładnie takie same jak znajdują się w naszych smartfonach.  Ilość energii zmagazynowanej w baterii zależy od jej pojemności, a ta każdego roku jest regularnie zwiększana, ze względu na rozwój technologii oraz możliwości. Wszystkim zależy na uzyskaniu jak największej gęstości i niskiej masy. 

    Współczesne ogniwa Li-ion mają pojemność 0,25 kWh/kg, jednak już są plany wprowadzenia baterii z pojemnością 0.5kWh/kg. Oznacza to że auto które obecnie jest w stanie przejechać realnie 500km. Po zmianie jej na większą gęstość przejedzie prawie 1000 km, a to już brzmi nieźle prawda?  

 

Pojedyncza bateria firmy Teslapełny system baterii

 

 

Ładowanie

  W momencie ładowania szczególnie ładowarkami z dużą mocą (100kW<) baterie w aucie elektrycznym mogą się nagrzewać, dlatego bardzo ważnym w aucie jest moduł chłodzenia baterii, każdy z producentów wykorzystuje swój system jednak mamy 3 standardowe modele:

 - konwekcja powietrzna (pasywna lub wymuszona)  

-chłodzenie poprzez zalanie akumulatora olejem dielektrycznym, który się do układu wymiany ciepła

 -chłodzenie poprzez cyrkulację chłodziwa na bazie wody przez kanały chłodzące w strukturze akumulatora.  

 

Jednak same ładowarki też dzielą się na kilka typów przedewszystkim:

-ładowarki prądu zmiennego- tutaj wszystko zależy od prostownika jakie posiada nasze auto, gdyż to on steruje mocą którą jest w stanie przyjąć od ładowarki

-ładowarki prądu stałego- tutaj prąd stały bezpośrednio trafia do naszych baterii co powoduje że może ładować ona dużo szybciej i z dużo większą mocą

 

po lewej ładowarka prądu stałego/ po prawej prądu zmiennego


 

Silnik

Serce auta elektrycznego różni się znacząco od "standardowych" z reguły nie jest on duży, często nawet zdarza się że znajduje się w aucie więcej niż jeden. Przyspieszając samochodem elektrycznym czujemy stały, gładki przyrost prędkości. Ważnym elementem auta elektrycznego jest brak dużej ilości biegów, z reguły jest jeden czasem dwa i to w zupełności wystarcza, ponieważ silnik elektryczny może osiągać klikanaście tysięcy obrotów na min. Jednostka elektryczna, mając takie parametry nie potrzebuje skrzyni biegów ani sprzęgła. Bieg wsteczny obecnie jest dodawany  komputerowo gdyż to on jest w stanie zmienić bieguny w silniku. Ważną cechą dla kierowcy jest dostępność momentu obrotowego, który ma do dyspozycji natychmiast po uruchomieniu silnika.

 

silnik auta elektrycznego od środka


Podsumowując, auta elektryczne są dużo prostsze konstrukcyjnie od swoich spalinowych braci. Obecnie ceny są wyższe niż aut spalinowych ze względu na drogie baterie oraz niskie koszty serwisowe (nie wymieniamy oleju, dużo rzadziej klocki, nie musimy regularnie serwisować aby posiadać gwarancje). Mają one jeszcze pewne niedociągniecią które miejmy nadzieje z czasem będą elminowane. Zasięg na który wielu ludzi narzeka już dawno przestał być problemem, chociaż wizja przejeżdzania 1000km na jednym ładowaniu jest bardzo kusząca. Wiemy że duża grupa użytkowników aut twierdzi, że aby były emocje z jazdy to musi być słyszalny dźwięk silnika. Tego niestety nie będą w stanie poprawić, jednak przy tak wielkiej ilości zalet czy to tak naprawdę potrzebne? 


 

 

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę iPolska, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2021 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Samochody elektryczne Elbląg, ładowanie elektrycznego auta Słupsk, Pojazdy elektryczne Opole