Dopłaty do samochodów elektrycznych 2019: do 36 000zł dla samochodu, do 5 000 zł dla motocykla/motoroweru

[2019-08-23] Dopłaty do samochodów elektrycznych 2019: do 36 000zł dla samochodu, do 5 000 zł dla motocykla/motoroweru

Pojawiła się druga wersja rozporządzenia, które reguluje kwestie dopłat do samochodów elektrycznych. Z naszego punktu widzenia najważniejsza informacja jest taka, że próg pozostał na poziomie 125 000 złotych, ale wysokość maksymalnej dopłaty obniżono do 36 000 zamiast dotychczasowych 37 500 złotych. W rozporządzeniu pojawiła się też kategoria L, która obejmuje motorowery, motocykle i trój- i czterokołowce.

WAŻNE! W porównaniu do wersji z lipca 2019 roku, obecna wersja procedowana jest osobną ścieżką i NIE zawiera w nagłówku informacji, że chodzi o osoby fizyczne. Domniemamy zatem, że dotyczy ona firm, przedsiębiorców i organizacji – stanowi więc obiecywaną, drugą część kompletnego rozporządzenia.

Dopłaty do samochodów elektrycznych – nowe wieści

W obecnej wersji rozporządzenia z 21 sierpnia 2019 roku dla pojazdów samochodów kategorii M1 ustalono następujące warunki:

  • dla samochodu elektrycznego 30 procent kosztów kwalifikujących do objęcia wsparciem (ceny nabycia), ale nie więcej niż 36 tysięcy złotych,
  • dla samochodu napędzanego gazem ziemnym do 30 procent kosztów kwalifikujących, ale nie więcej niż 20 tysięcy złotych,
  • dla samochodu napędzanego wodorem do 30 procent kosztów kwalifikujących, ale nie więcej niż 100 tysięcy złotych.

Pozostawiono również maksymalny próg cenowy: nabywany samochód elektryczny nie będzie mógł być droższy niż 125 tysięcy złotych. O dziwo, zniknęły progi cenowe dla pojazdów zasilanych wodorem:


Dodajmy, że kategoria M1 to pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony przeznaczone do przewozu osób mające nie więcej niż 9 miejsc wliczając w to kierowcę. Czyli do dopłaty kwalifikuje się zarówno Smart EQ ForTwo, jak i Opel Corsa-e – oczywiście pod warunkiem, że pojazdy są fabrycznie nowe i nie były wcześniej rejestrowane (wymóg rozporządzenia).


Dopłaty do motocykli elektrycznych, motorowerów oraz trój- i czterokołowców

Ciekawa jest tutaj kwalifikacja Renault Twizy. Otóż pojazd ten należy do kategorii ciężkich czterokołowców (L7e), a pojazdy elektryczne kategorii L – czterokołowce, motocykle i, UWAGA, motorowery – zostały objęte odrębną kategorią dopłat. Wcześniej ich kwestia była niejasna, teraz wiadomo już (paragraf 54, punkt 6), że ich nabywcy upoważnieni są do dopłaty w wysokości 5 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 30 procent kosztów kwalifikowanych:

Dopłaty do większych busów, pojazdów dostawczych i ciężarówek

W rozporządzeniu uwzględniono również dopłaty do samochodów kategorii M2 oraz N1. Ta pierwsza to pojazdy do przewozu osób z maksymalnie 9 miejscami (wliczając kierowcę), ale z dopuszczalną masą całkowitą (dmc) wynoszącą 5 ton. Ta druga to pojazdy dostawcze z dmc do 3,5 tony. W tych przypadkach można ubiegać się o następujące dopłaty (paragraf 54, punkt 3):

  • dla pojazdów elektrycznych do 30 procent kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, ale nie więcej niż 70 tysięcy złotych,
  • dla pojazdów zasilanych gazem ziemnych do 30 procent kosztów, ale nie więcej niż 30 tysięcy złotych.

W przypadku samochodów dostawczych z kategorii N2 (dmc w przedziale między 3,5 a 12 ton), dopłata może wynieść:

  • dla pojazdów elektrycznych do 30 procent kosztów kwalifikujących się, ale nie więcej niż 150 tysięcy złotych,
  • dla pojazdów zasilanych gazem ziemnym do 30 procent kosztów, ale nie więcej niż 35 tysięcy złotych.

W przypadku ciężarówek (kategoria N3, dmc powyżej 12 ton) dopłata może wynieść 30 procent i nie więcej niż 200 tysięcy złotych dla elektryka oraz 100 tysięcy złotych dla samochodu zasilanego gazem ziemnym

Kiedy rozporządzenie wchodzi w życie?

Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia, ale jego ogłoszenie nastąpi dopiero wtedy, gdy zostanie ukończone. Ponadto dopłaty będą uruchamiane odpowiednim ogłoszeniem o starcie naboru wniosków.

Źródło: www.elektrowoz.pl

 

 

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę iPolska, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2021 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
ładowanie auta elektrycznego Katowice, Tesla cena Piaseczno, Sprzedaż samochodów elektrycznych Tarnów