ZF zaprezentowało dwubiegową skrzynię dla elektryków

[2019-07-23] ZF zaprezentowało dwubiegową skrzynię dla elektryków

Niemiecki ZF zaprezentował dwubiegową przekładnię dla samochodów elektrycznych. Można ją montować w autach o mocy do 140 kW (190 KM), a jej zastosowanie pozwala na zaoszczędzenie około 5 procent energii – czyli wydłużenie zasięgu o zbliżoną wartość. Ceny rozwiązania nie podano.

Samochody elektryczne ze skrzyniami biegów? Prawdopodobnie nadejdą

Samochody elektryczne nie posiadają skrzyń biegów. Wyjątkiem jest tutaj Rimac, wyjątkiem będzie też Porsche Taycan, ale ogólnie stosuje się jednobiegowe, zazębione na stałe przekładnie, które się praktycznie nie zużywają. Przekładnie mają określone przełożenie (zwykle między 1:7 a 1:9), więc im wyższe są obroty na silniku, tym szybciej kręcą się koła. Bieg wsteczny uzyskuje się zmieniając kierunek… obrotów silnika.

ZF proponuje jednak optymalizację: dwuprzełożeniową skrzynię biegów obsługującą do 140 kW (190 KM) mocy. Ma być ona skalowalna w górę aż do 250 kW (340 KM) i pozwolić nawet na ciągnięcie przyczep. Jej zastosowanie pozwala ponoć na zaoszczędzenie 5 procent energii, czyli na każde 100 kilometrów obecnego zasięgu zyskiwalibyśmy dodatkowe 5 kilometrów w prezencie.

Zmiana biegów miałaby następować przy 70 km/h, więc drugi bieg byłby przydatny przede wszystkim przy jeździe autostradowej. Optymalizacja wydaje się mieć sens, auto byłoby żwawe w mieście, a poza nim oferowałoby lepsze zasięgi. Trudno jednak ocenić, czy dodatkowe 5 procent oszczędności się opłaci. Szczególnie, że przekładnia przenosi duże momenty obrotowe, musi więc swoje ważyć – oraz zapewne będzie wymagała regularnej wymiany oleju.

Źródło: www.elektrowoz.pl

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę iPolska, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2021 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Mercedes EQ, Samochody autonomiczne Szczecin, Pojazd elektryczny