Elektryczny samochód terenowy Sokół 4x4 testowany przez PGE GiEK w Turowie

[2019-07-10] Elektryczny samochód terenowy Sokół 4x4 testowany przez PGE GiEK w Turowie

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) postanowiło przetestować polską konwersję samochodu Land Rover na model elektryczny. Sokół 4×4 – bo taką nazwę nosi elektryczna terenówka – został zaprojektowany z myślą o poruszania się w wyjątkowo trudnych warunkach. Teraz sprawdza się w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Sokół 4×4 to konwersja modelu Land Rover Defender 110 na wariant czysto elektryczny. Auto ma baterię o pojemności 85 kWh, napęd na obie osie (200 kW / 272 KM, 350 Nm) oraz zestaw czujników EVACT, które w czasie rzeczywistym gromadzą informacje na temat stanu samochodu oraz jego otoczenia.

Testy Sokoła 4×4 w PGE GiEK odbywają się w ramach projektu „Zaangażowanie spółki w obszarze rozwoju elektromobilności”, której celem jest budowa stacji ładowania i wymiana floty transportowej na modele czysto elektryczne. Nieprzypadkowo wybrano do nich obszar odkrywkowej kopalni węgla brunatnego „Turów”. Auto jest testowane przez pracowników kopalni podczas wykonywania typowych obowiązków, w ramach których dotychczas stosowano inne terenówki.

Jak dowiedzieliśmy się pod koniec minionego roku, Sokół 4×4 projektowany był właśnie do pracy w najcięższych warunkach. Zaprojektowano go z myślą o brodzeniu w wodzie, również zasolonej. Już wtedy pojawiały się sugestie, że model mógłby trafić do kopalń, straży granicznej czy ratowników górskich.

Warto przy okazji dodać, że elektryczne samochody terenowe – czy raczej konwersje aut spalinowych – są bardzo chwalone przez miłośników off-roadu. Silniki elektryczne mają duży moment obrotowy od samego początku, nie ma w nich więc potrzeby rozkręcania silnika [spalinowego], żeby uzyskać moc wymaganą do pokonania przeszkody. Poza tym momentem obrotowym można sterować z aptekarską wręcz dokładnością, więc auto elektryczne pokonuje trudne tereny szybciej i sprawniej. Jedynym minusem może być zasięg – dla Sokoła wynosi on 200-300 km, w zależności od warunków jazdy.

 
Źródło: www.elektrowoz.pl

 

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę iPolska, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2021 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Smart ED Toruń, ładowanie samochodu elektrycznego, Renault Twizy Konin