Ustawa o dopłatach do samochodów elektrycznych przeszła przez Senat. Czekamy na podpis Prezydenta RP i ...

[2019-06-27] Ustawa o dopłatach do samochodów elektrycznych przeszła przez Senat. Czekamy na podpis Prezydenta RP i ...


Senat przegłosował nowelizację Ustawy o biokomponentach i biopaliwach. Nowelizacja pozwoli na przyznawanie dopłat do samochodów elektrycznych także osobom fizycznym, co wcześniej nie było możliwe. Ustawa wraz z opracowywanym osobno rozporządzeniem może wejść w życie nawet w ciągu najbliższych kilku tygodni.


Dopłaty do samochodów elektrycznych 2019 ruszą jeszcze w wakacje?

Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy, która z powodzeniem została przegłosowana przez Senat, przepisy mają wejść w życie w dzień po jej ogłoszeniu. W przeciwieństwie do Ustawy o elektromobilności, o jej wdrożeniu lub nie nie będzie musiała decydować Komisja Europejska – co spowodowało niemal roczne opóźnienie w zdjęciu podatku akcyzowego z samochodów elektrycznych i hybryd plug-in.


Szybkie przyjęcie ustawy to tylko połowa sukcesu. Konieczne jest również przyjęcie rozporządzenia, które szczegółowo określi kwoty dopłat, progi cenowe i tak dalej. Po pytaniu senatora Jerzego Czerwińskiego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Tomasz Skobel,  zapowiedział, że rozporządzenie ma zostać przyjęte w ciągu 2-3 tygodni od przyjęcia ustawy.

 
W rozporządzeniu pojawi się maksymalna cena pojazdu elektrycznego, do której będzie można uzyskać dofinansowanie, żeby uniknąć finansowania z publicznych pieniędzy zakupów najdroższych samochodów. Kwota dopłaty ma zostać określona procentowo w zależności od ceny maksymalnej, której auto nie może przekroczyć. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie pula pieniędzy na dopłaty, wiadomo natomiast, że zwrot będzie można uzyskać po pokazaniu faktury za zakupione auto.

 

Co się teraz będzie działo? Kiedy będzie można dostać dopłatę?

Proces legislacyjny wygląda tutaj następująco: ustawa (nowelizacja ustawy) trafia teraz do podpisu Prezydenta RP. Jako że duża jej część poświęcona jest cenom energii, a problem musi zostać rozwiązany do końca czerwca 2019 roku, ustawę należy uznać za pilną – Prezydent RP może ją zatem podpisać w ciągu 7 dni od otrzymania. Ustawa zacznie obowiązywać w dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Drugą częścią całego procesu jest, jak wiemy, rozporządzenie. Ono ma zostać przyjęte w ciągu 2-3 tygodni, co sugeruje, że mechanizm dopłat mógłby wystartować jeszcze w wakacje 2019 roku. W ustawie (nowelizacji ustawy) nie zawarto bowiem żadnej daty startu, czyli liczą się daty wejścia w życie ustawy i rozporządzenia.

Do dopłat upoważnieni będą nabywcy:
 

§  samochodów elektrycznych (BEV),

§  aut zasilanych ogniwami paliwowymi (wodorowymi, FCEV),

§  pojazdów zasilanych gazem ziemnym (CNG/LNG).


Do ubiegania się o dopłaty nie będą upoważnieni nabywcy hybryd czy hybryd plug-in.

  Źródło: www.elektrowoz.pl

 

 

 

 

 

 

 

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę iPolska, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2021 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Renault Zoe Częstochowa, ładowanie samochodu elektrycznego Gorzów Wielkopolski, Dystrybutor Tesla