Jak spółki energetyczne chcą zarabiać na stacjach ładowania

[2019-06-06] Jak spółki energetyczne chcą zarabiać na stacjach ładowania

Tauron i Orlen chcą do końca przyszłego roku mieć po 150 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innogy planuje pół tysiąca punktów ładowania - tyle stacji paliw ma w Polsce Lotos. Czy wejście w elektromobilność to dla branży energetycznej szansa na dodatkowy zarobek?

Punkty ładowania samochodów elektrycznych kuszą grupy energetyczne, ale spółki paliwowe nie muszą jeszcze długo się obawiać ich konkurencji. Energetyczne spółki skupiają się na własnym terenie. Innogy, Energa i Tauron deklarują rozwijanie sieci ładowania elektryków tam, gdzie działają - Innogy w centrum Warszawy i przy osiedlach mieszkaniowych, Energa i Tauron także w ciągach komunikacyjnych. Biznes kwitnie, ponieważ rodzi się coraz więcej pomysłów jak zarobić na elektromobilności.

Grupa Energa do końca 2019 roku planuje mieć łącznie 54 punkty ładowania (część szybkiego ładowania), teraz ma ich 11. Od początku roku uruchomiła cztery stacje ładowania o mocy 2x22 kW: w Sopocie, Starogardzie Gdańskim,  Tczewie i Grudziądzu. W kolejnych latach spółka planuje kontynuować projekt, do roku 2022 roku planuje mieć przynajmniej 100 stacji.

Tauron ma nowy projekt, którego realizacja zaplanowana jest do końca 2020 roku. To budowa 97 stacji ładowania prądem zmiennym (AC) oraz 21 stacji ładowania prądem stałym (DC). Oznacza to, że po zakończeniu projektu  Tauron, który ma teraz 34 stacje, będzie dysponował siecią ponad 150 własnych stacji. Pozwoli to na swobodne przemieszczanie się pojazdami elektrycznymi po całym terenie działalności spółki.

Czy się uda? Spółka intensywnie poszukuje lokalizacji. - Chcemy rozwijać sieć wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, w atrakcyjnych lokalizacjach. tam, gdzie jest łatwy dojazd i łatwość montażu  - wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik grupy.

Magenta Grupa Tauron, we współpracy z ING Bankiem Śląskim, wybudowała w ubiegłym roku 27 stacji ładowania pojazdów elektrycznych i uruchomiła usługę carsharingu na terenie Katowic. Flota 20 samochodów elektrycznych obejmuje VW e-Golfa, Nissana Leafa, BMW i3 i Renault Zoe.

W tym roku to Innogy przykuwa uwagę. Spółka uruchomiła największy w Polsce w pełni elektryczny carsharing. Docelowo firma rozpoczęła budowę w Warszawie sieci 500 ogólnodostępnych punktów ładowania - to mniej więcej tyle, ile stacji paliw ma w całej Polsce teraz Lotos. Innogy planuje stawiać punkty ładowania w ścisłym centrum, w okolicach osiedli mieszkaniowych oraz centrów biznesowych. Do tej pory Innogy udostępniała mieszkańcom Warszawy i okolic 36 punktów ładowania.

PGE jest aktywna na rynku ładowania EV w mniejszych miejscowościach. Posiada 16 stacji ładowania, w 10 miastach w całej Polsce. Ładowarki PGE dostępne są m.in. w Łodzi, Warszawie, Rzeszowie, Nowym Sączu, Siedlcach, Bełchatowie, Zakopanem i Krynicy-Zdroju. Spółka podpisała także kilkanaście umów dzierżawy pod stacje ładowania w nowych lokalizacjach. Inwestuje też w carsharing - uruchomia taką usługę w Siedlcach. Grupa niedawno przejęła 4Mobility, wchodząc do czołówki firm zajmujących się carsharingiem w Polsce.  Co prawda flota 4Mobility to pojazdy spalinowe, jednak PGE deklaruje, że w dłuższej perspektywie transakcja ta umożliwi rozwój carsharingu opartego na samochodach elektrycznych. Skupia się na segmencie rynku, który będzie się bardzo szybko rozwijać – wynajmie elektrycznych samochodów firmom i instytucjom (carpoolingu).

Ile jest stacji w Polsce?

Na koniec marca w Polsce działało ponad 668 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, to 1 205 punktów ładowania. W tej liczbie 34 proc.  stanowią szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 66 proc.  - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW - podało ostatnio Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Najwięcej stacji ma GreenWay Polska. Firma  ukończyła niedawno projekt budowy 75 szybkich stacji ładowania w Polsce, ogółem ma 270 punktów ładowania.

Źródło: www.wysokienapiecie.pl

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę iPolska, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2021 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Popularne auta elektryczne Stalowa Wola, Popularne auta elektryczne Koszalin, Pojazd elektryczny Tarnów