Walka o czyste powietrze trwa

[2018-12-11] Walka o czyste powietrze trwa

Trudno oddychać, kiedy ktoś Cię dusi
W 1952 roku widziano go w Londynie. W ciągu kilku dni zabił 12 tysięcy osób. Za przyczynę śmierci podano ostrą niewydolność oddechową. Obecnie, 
na dobre zagościł w Polsce, gdzie co roku odbiera życie blisko 50 tysiącom ludzi. Smog dusi. Zabiera zdrowie i dostęp do czystego powietrza, dlatego w Nowym Sączu, 10 grudnia rusza kampania pt.: „Czyste powietrze w naszych rękach”.
10 grudnia, w Nowym Sączu rusza kampania społeczna, której celem jest promocja działań antysmogowych. W ramach akcji zaplanowano 10 spotkań mieszkańców miasta z ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia oraz środowiska.
„Czyste powietrze w naszych rękach” to projekt, który zrodził się z potrzeby zmiany myślenia i zwiększenia świadomości mieszkańców na temat konsekwencji trującego działania smogu. Kampania wzywa do aktywnej postawy względem problemu, przedstawiając szereg sprawdzonych rozwiązań. Co możemy zrobić, działając w pojedynkę?
Smog a zdrowie – o co tyle dymu?
W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się benzopiren, tlenki azotu węgla, szkodliwe pyły i inne substancje, które wchodzą w reakcje chemiczne, mogące przedostać się do krwiobiegu, powodując duszności, miażdżycę i inne choroby sercowo-naczyniowe. Co więcej, z powodu smogu nasze oskrzela zwężają się, 
co może prowadzić do inwalidztwa oddechowego. Tragiczna kondycja powietrza 
w Nowym Sączu wpływa na zdrowie nienarodzonych dzieci. Niemowlęta rodzą się 
z mniejszym obwodem czaszki, co znacząca wpływa na ich iloraz inteligencji. Takie dzieci mają też mniejszą pojemność płuc, co z kolei objawia się większymi problemami z oddychaniem.
Walka o czyste powietrze trwa
W latach 2007-2018 władze miasta przeznaczyły 10 mln zł na poprawę jakości powietrza. W ramach ogólnopolskiego programu „KAWKA” Nowy Sącz pozbył 
się 625 kotłów i palenisk węglowych. Zastąpiły je piece gazowe w ilości 548 
i ekologiczne na paliwa stałe – 28. Zadbano także o instalacje 80 kolektorów słonecznych i 5 pomp ciepła. Od 2007 r. miasto zrealizowało 399 wniosków na zakup 
i montaż solarów na kwotę ponad 1,7 mln zł. Efektem realizacji programu jest redukcja emisji zanieczyszczeń poprzez obniżenie ilości węglowych źródeł spalania 
w lokalach w zabudowie mieszkaniowej i budynkach użyteczności publicznej oraz wprowadzenie ogrzewania alternatywnego – pieców gazowych. Jakie są dalsze, planowane działania? Drugi etap antysmogowych działań przypadający na lata 2014-2020 zakłada przeznaczenie 2,8 mln zł na wymianę ogrzewania w blisko 210 nieruchomościach.
UM Nowego Sącza: złożono wnioski o kolejne dofinansowanie
Władze miasta nie składają broni, walka o czyste powietrze trwa. Projekt, o który ubiega się miasto, zakłada wymianę 200 starych kotłów na paliwo stałe na nowe kotły gazowe lub wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo dofinansowanie pozwoliłoby na przeprowadzenie termomodernizacji w 85 budynkach, przez co normy wskaźnika energii Ep byłyby zgodne z Warunkami Technicznymi. Planowany termin realizacji projektu maj 2019 – kwiecień 2022. Informacje na temat zdobycia dofinansowania, zostaną podane w maju 2019 roku.
Rozwiązanie: zjednanie sił, zwiększenie świadomości
Co mogą zrobić mieszkańcy? Zadbać o to, by ogrzewać własny dom w sposób ekologiczny. Ważne jest też informowanie straży miejskiej o wykroczeniu, jakiego dopuścił się, np. nasz sąsiad palący śmieci, lub inne toksyczne materiały. Jeśli jest 
to możliwe zamiast przemieszczania się samochodem, skorzystajmy z komunikacji miejskiej.
Dowiedz się, jak tanio wymienić domowe ogrzewanie! Przyjdź na spotkanie
W ramach kampanii społecznej „Czyste powietrze w naszych rękach”, w mieście zaplanowano 10 spotkań mieszkańców miasta z ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia i środowiska. Dla dzieci przygotowano „Balonowe Show” – wydarzenie odbędzie się w szkołach i przedszkolach mieszczących się w Nowym Sączu. Na dorosłych czekać będą „smogowe atrakcje”, poczęstunek oraz możliwość skorzystania z fachowej, bezpłatnej porady firm wspierających kampanie takich jak CentroEnergia oraz AutaElektryczne.pl.
Co więcej, po skończonych wykładach i warsztatach Nowosączanie będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji ze specjalistą prowadzącym spotkanie. 
 

 

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę iPolska, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2016 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Popularne auta elektryczne, Dystrybutor samochodów elektrycznych, Hyundai IONIQ Electric