Od elektromobilności nie ma już odwrotu

[2018-04-04] Od elektromobilności nie ma już odwrotu

 Rząd chce wydać ok. 30 mld zł, by w Polsce najpierw zaroiło się od e-autobusów i e-dostawczaków, a potem od osobowych elektryków. Do 2020 r. ma powstać ponad 6 tys. punktów ładowania.
Opinie ekspertów wskazują, że między 2020 a 2021 r. pojazd elektryczny stanie się bardziej atrakcyjny finansowo dla konsumenta. Jestem przekonany, że wówczas samochodów tego typu będzie przybywać skokowo” – prognozował minister, podkreślając, że zmniejszenie liczby aut spalinowych pomoże też rządowi w walce ze smogiem w centrach miast.
Wiceminister Michał Kurtyka przekonywał również, że ustawa o elektromobilności, która weszła w życie 22 lutego obecnego roku, przewiduje cały wachlarz korzyści dla kierowców samochodów elektrycznych, m.in. możliwość poruszania się po buspasach, jak również bezpłatnego parkowania w centrach miast. Władze miast mają też prawo rozszerzyć te przywileje, wprowadzając np. strefy czystego transportu, do których wjeżdżać mogą bezpłatnie tylko samochody elektryczne, wodorowe lub gazowe. – „Problem z rozwojem elektromobilności polega na tym, że z jednej strony samochodów elektrycznych nie będzie przybywać, jeśli nie będzie sieci ładowarek, a z drugiej jeśli nie będzie aut, to zabraknie chętnych do inwestowania w sieć. Udział państwa w tym procesie jest więc bardzo istotny” – zauważył Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zgodnie z rządowym planem rozwoju elektromobilności w latach 2019–2020 w Polsce ma powstać 6 tys. punktów ładowania o normalnej mocy oraz 400 punktów szybkiego ładowania. – „Kierowcy nie będą się więc już musieli obawiać, że staną w polu, bo na trasie brakuje stacji ładowania umożliwiającej naładowanie akumulatorów” – zaznaczył wiceminister Kurtyka.
do kupna „elektryków” mają też zachęcać przywileje fiskalne. – „Znieśliśmy akcyzę na samochody elektryczne. Podwyższyliśmy również z 20 do 30 tys. euro odpisy amortyzacyjne dla przedsiębiorców, co jest szczególnie istotne, bo obecnie trzy czwarte nowych pojazdów w Polsce to auta dla firm. Dzięki temu już dzisiaj przedsiębiorcy, porównując opłacalność zakupu nowego samochodu z tradycyjnym napędem i tego z silnikiem elektrycznym, dostrzegają więcej korzyści w posiadaniu w swojej flocie e-auta. Pojazdy elektryczne zaczynają być w pełni konkurencyjne” – tłumaczył wiceminister energii Michał Kurtyka. – „Teraz musimy już tylko dołożyć element powszechnie dostępnej infrastruktury ładowania i jestem przekonany, że w segmencie firmowych pojazdów sporo się zmieni” – dodał. Aby we flotach samochodów służbowych zaczął szybko rosnąć odsetek elektryków, konieczna jest też zmiana podejścia firm leasingowych, dla których dziś podstawową barierą jest brak rynku wtórnego tego typu samochodów, a więc brak informacji, po jakiej cenie będzie można odsprzedać auto elektryczne po kilku latach jego użytkowania.

Żródło: www.dorzeczy.pl

Wybrane Realizacje
Darmowa konsultacja
Darmowa konsultacja dotyczaca samochodow
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez firmę CentroEnergia, jako administratora danych zgodnie z Polityką Prywatnośći oraz Prywatnością Polityki Cookies.

Auta Elektryczne

Kreska pozioma

Auta Elektryczne są na bieżąco ze wszystkim, co najważniejsze dla branży elektromobilności. Dla Ciebie przekraczamy granice wychodząc poza stereotypowe myślenie o samochodach i ich możliwościach.
Dla Ciebie testujemy i wybieramy najlepsze rozwiązania.

Słoneczny garaż
Na naszych stronach znajdziesz zarówno elektryzujące oferty samochodów elektrycznych, ładowarek do aut elektrycznych jak również kompletne elektrownie słoneczne do zasilania Twojego domu oraz samochodu.

Elektromobilność jest naszą pasją i powołaniem, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do naszego świata "pozytywnej" energii!

Zobacz więcejO nas - oferujemy samochody elektryczne i hybrydowe

Zapisz sie na newsletter!
© 2016 AutaElektryczne.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stacje ładowania EV, ładowarki samochodów elektrycznych Zielona Góra, Tesla Koszalin